Bivar, Inc. PM5GDLW24
PM5GDLW24 picture photo
Mfg. Part Number
PM5GDLW24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE 24"
Datasheet Download
PM5GDLW24.pdf
Availability of PM5GDLW24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM5GDLW24 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5GDLW24
Internal Part NumberEIS-PM5GDLW24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLOptoelectronics Product 29/Jun/2012
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM5
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V
Current7mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating1mcd
Wavelength - Peak555nm
Viewing Angle45°
Termination StyleWire Leads - 24" (609.60mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5GDLW24
Related LinksPM5G, PM5GDLW24 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM5GDLW24 Details Description
Related parts for PM5GDLW24
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING SC 0.9MM FIBER datasheet.pdf
D SUB HD FE CONTACT 24-26 AWG S4 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PANEL ANTENNA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf