Bourns Inc. PM628S-3R9-RC
PM628S-3R9-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM628S-3R9-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 2.45A 32 MOHM
Datasheet Download
PM628S-3R9-RC.pdf
Availability of PM628S-3R9-RC
QUANTITY
PM628S-3R9-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM628S-3R9-RC
Internal Part NumberEIS-PM628S-3R9-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM628S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±30%
Current Rating2.45A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)32 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM628S-3R9-RC
Related LinksPM628S, PM628S-3R9-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM628S-3R9-RC Details Description
Related parts for PM628S-3R9-RC
CONN RCPT 22POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
PUNCH RD 1.312 datasheet.pdf
RES 75K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf