Bourns Inc. PM628S-680-RC
PM628S-680-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM628S-680-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 800MA 300 MOHM
Datasheet Download
PM628S-680-RC.pdf
Availability of PM628S-680-RC
QUANTITY
PM628S-680-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM628S-680-RC
Internal Part NumberEIS-PM628S-680-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM628S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant10.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM628S-680-RC
Related LinksPM628S, PM628S-680-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM628S-680-RC Details Description
Related parts for PM628S-680-RC
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
LABEL S LAM TED WH 2.00 X 1.50" datasheet.pdf
CONN MALE 3POS INLINE MNT R/A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 250KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC LVTTL/GTLP ADJ TXRX 20TVSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf