Bourns Inc. PM628S-680-RC
PM628S-680-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM628S-680-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 800MA 300 MOHM
Datasheet Download
PM628S-680-RC.pdf
Availability of PM628S-680-RC
QUANTITY
PM628S-680-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM628S-680-RC
Internal Part NumberEIS-PM628S-680-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM628S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant10.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM628S-680-RC
Related LinksPM628S, PM628S-680-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM628S-680-RC Details Description
Related parts for PM628S-680-RC
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC K8 CLOCK CHIP 64-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 47000 UH 25% datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
CONN RETAINER datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf