Panasonic Electronic Components ERJ-2BWJR056X
ERJ-2BWJR056X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2BWJR056X
Brief Description
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/4W 0402
Datasheet Download
ERJ-2BWJR056X.pdf
Availability of ERJ-2BWJR056X
QUANTITY
ERJ-2BWJR056X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2BWJR056X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2BWJR056X
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.056
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2BWJR056X
Related LinksERJ-2B, ERJ-2BWJR056X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2BWJR056X Details Description
Related parts for ERJ-2BWJR056X
CONN PLUG 10 POS CABLE MOUNT datasheet.pdf
CONN SHORTING JUMPER 4POS 2MM datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST 350V TELECOM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TWEEZERS POINT STRONG OOD 3.54" datasheet.pdf