Bourns Inc. PM628S-7R3-RC
PM628S-7R3-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM628S-7R3-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7.3UH 2.2A 52 MOHM SMD
Datasheet Download
PM628S-7R3-RC.pdf
Availability of PM628S-7R3-RC
QUANTITY
PM628S-7R3-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM628S-7R3-RC
Internal Part NumberEIS-PM628S-7R3-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM628S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance7.3µH
Tolerance±30%
Current Rating2.2A
Current - Saturation1.85A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq6 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM628S-7R3-RC
Related LinksPM628S, PM628S-7R3-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM628S-7R3-RC Details Description
Related parts for PM628S-7R3-RC
CONN HOUSING 6POS 1.25MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 19 SILVER datasheet.pdf
VARISTOR 39V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf