Bourns Inc. PM628S-7R3-RC
PM628S-7R3-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM628S-7R3-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7.3UH 2.2A 52 MOHM SMD
Datasheet Download
PM628S-7R3-RC.pdf
Availability of PM628S-7R3-RC
QUANTITY
PM628S-7R3-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM628S-7R3-RC
Internal Part NumberEIS-PM628S-7R3-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM628S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance7.3µH
Tolerance±30%
Current Rating2.2A
Current - Saturation1.85A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq6 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM628S-7R3-RC
Related LinksPM628S, PM628S-7R3-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM628S-7R3-RC Details Description
Related parts for PM628S-7R3-RC
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SWITCH 3/4"X1" SPDT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 12POS 15GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Isolated 1W Dual Output SM DC/DC Converters datasheet.pdf