Bourns Inc. PM75-121K-RC
PM75-121K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM75-121K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 680MA 480 MOHM
Datasheet Download
PM75-121K-RC.pdf
Availability of PM75-121K-RC
QUANTITY
PM75-121K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM75-121K-RC
Internal Part NumberEIS-PM75-121K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM75
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating680mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)480 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM75-121K-RC
Related LinksPM75-1, PM75-121K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM75-121K-RC Details Description
Related parts for PM75-121K-RC
MOSFET N-CH 600V 7A TO220FP datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
4/0-1 TYPE W RHH/RHW BLK/YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
TOP MOUNT 4 PORT NO LED 5M PUR datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NO SHRT HNG L datasheet.pdf