Bourns Inc. PM75-560K-RC
PM75-560K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM75-560K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 940MA 240 MOHM
Datasheet Download
PM75-560K-RC.pdf
Availability of PM75-560K-RC
QUANTITY
PM75-560K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM75-560K-RC
Internal Part NumberEIS-PM75-560K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM75
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating940mA
Current - Saturation1.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM75-560K-RC
Related LinksPM75-5, PM75-560K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM75-560K-RC Details Description
Related parts for PM75-560K-RC
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FUSE STRIP 60 9MM 125A datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 850MA 880 MOHM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT25 datasheet.pdf