Bourns Inc. PM75-680K
PM75-680K picture photo
Mfg. Part Number
PM75-680K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 850MA 280 MOHM
Datasheet Download
PM75-680K.pdf
Availability of PM75-680K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM75-680K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM75-680K
Internal Part NumberEIS-PM75-680K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM75
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM75-680K
Related LinksPM75, PM75-680K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM75-680K Details Description
Related parts for PM75-680K
MOSFET N-CH 500V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP DUAL 16SSOP datasheet.pdf
HEADER 35POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf