Powerex Inc. PM75B5LA060
PM75B5LA060 picture photo
Mfg. Part Number
PM75B5LA060
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM L-SERIES 600V 75A
Datasheet Download
PM75B5LA060.pdf
Availability of PM75B5LA060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM75B5LA060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM75B5LA060
Internal Part NumberEIS-PM75B5LA060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesIntellimod™
TypeIGBT
ConfigurationH-Bridge
Current75A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500VDC
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM75B5LA060
Related LinksPM75B, PM75B5LA060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM75B5LA060 Details Description
Related parts for PM75B5LA060
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.154A SOT-416 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 39W datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 292MA 820 MOHM datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 600W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf