Delta Electronics PMC-24V150W1BL
PMC-24V150W1BL picture photo
Mfg. Part Number
PMC-24V150W1BL
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
PMC-24V150W1BL.pdf
Availability of PMC-24V150W1BL
QUANTITY
PMC-24V150W1BL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC-24V150W1BL
Internal Part NumberEIS-PMC-24V150W1BL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMC-xxVI50WlBx CB Test Cert
PMC-24V150W1Bx EC Declaration of Conformity
PMC-12/24V150W1Bx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMC-24V150W1Bx.stp
2D DrawingPMC-24V150W1Bx.dxf
Standard Package6
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cURus, SIQ
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC-24V150W1BL
Related LinksPMC-24V, PMC-24V150W1BL Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMC-24V150W1BL Details Description
Related parts for PMC-24V150W1BL
DIP CABLE - CDP16G/AE16M/CDP16G datasheet.pdf
BOX END PANEL CLEAR A31 SERIES datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 16A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
ATTENUATOR N 18GHZ 50OHM 10DB datasheet.pdf
NOISE FILTER datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf