Sunon PMD4808PMB1-A.(2).GN
PMD4808PMB1-A.(2).GN picture photo
Mfg. Part Number
PMD4808PMB1-A.(2).GN
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
PMD4808PMB1-A.(2).GN.pdf
Availability of PMD4808PMB1-A.(2).GN
QUANTITY
PMD4808PMB1-A.(2).GN Order Process
Ship out your order
Specifications of PMD4808PMB1-A.(2).GN
Internal Part NumberEIS-PMD4808PMB1-A.(2).GN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow84.1 CFM (2.38m³/min)
Static Pressure0.740 in H2O (184.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise55.2 dB(A)
Power (Watts)9.10W
RPM5700 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.190A
Voltage Range24 ~ 55.2VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMD4808PMB1-A.(2).GN
Related LinksPMD4808PMB, PMD4808PMB1-A.(2).GN Datasheet, Sunon Distributor
PMD4808PMB1-A.(2).GN Details Description
Related parts for PMD4808PMB1-A.(2).GN
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 30POS .050 VERT datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CBL 21POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV 7CH SPI 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf