NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG2010BEV,115
PMEG2010BEV,115 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG2010BEV,115
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOT666
Datasheet Download
PMEG2010BEV,115.pdf
Availability of PMEG2010BEV,115
QUANTITY
PMEG2010BEV,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG2010BEV,115
Internal Part NumberEIS-PMEG2010BEV,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package4,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F80pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-666
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG2010BEV,115
PMEG2010BEV,115 Details Description
Related parts for PMEG2010BEV,115
IC DELAY LINE 10TAP 250NS 14DIP datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 16K 20SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
ASSY RECT 50A 200V FAST REC datasheet.pdf