NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG2010EA,135
PMEG2010EA,135 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG2010EA,135
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Datasheet Download
PMEG2010EA,135.pdf
Availability of PMEG2010EA,135
QUANTITY
PMEG2010EA,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG2010EA,135
Internal Part NumberEIS-PMEG2010EA,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 26/Oct/2013
Copper Bond Wire 14/Dec/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 15V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG2010EA,135
PMEG2010EA,135 Details Description
Related parts for PMEG2010EA,135
CONN FFC TOP 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE HDR 50POS datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 9K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
TERMINAL ASK 1 LEVER 48 VDC HING datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf