NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG3002AESFYL
PMEG3002AESFYL picture photo
Mfg. Part Number
PMEG3002AESFYL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 0.2A SOD962
Datasheet Download
PMEG3002AESFYL.pdf
Availability of PMEG3002AESFYL
QUANTITY
PMEG3002AESFYL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG3002AESFYL
Internal Part NumberEIS-PMEG3002AESFYL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)1.37ns
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F22pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackageDSN0603-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG3002AESFYL
PMEG3002AESFYL Details Description
Related parts for PMEG3002AESFYL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD C4 24POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED COOL WHITE 3440LM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf