Vishay/Vitramon VJ0805D8R2BXXAC
VJ0805D8R2BXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D8R2BXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D8R2BXXAC.pdf
Availability of VJ0805D8R2BXXAC
QUANTITY
VJ0805D8R2BXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D8R2BXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D8R2BXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D8R2BXXAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D8R2BXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D8R2BXXAC Details Description
Related parts for VJ0805D8R2BXXAC
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 21POS 1MM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
MICRO 15C P 8" WHT FLOAT datasheet.pdf