NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG3002ESFYL
PMEG3002ESFYL picture photo
Mfg. Part Number
PMEG3002ESFYL
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 0.2A SOD962
Datasheet Download
PMEG3002ESFYL.pdf
Availability of PMEG3002ESFYL
QUANTITY
PMEG3002ESFYL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG3002ESFYL
Internal Part NumberEIS-PMEG3002ESFYL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If535mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)1.42ns
Current - Reverse Leakage @ Vr9µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F21pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackageDSN0603-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG3002ESFYL
PMEG3002ESFYL Details Description
Related parts for PMEG3002ESFYL
IC MCU EPROM/ROM 33MH IND 44TQFP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX6651 datasheet.pdf
IC EPROM UV 2MBIT 70NS 32CDIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM PNL MNT SHLD 26POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED IND GREEN 6V 6" WIRE LEAD datasheet.pdf