NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG4002EL,315
PMEG4002EL,315 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG4002EL,315
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD882
Datasheet Download
PMEG4002EL,315.pdf
Availability of PMEG4002EL,315
QUANTITY
PMEG4002EL,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG4002EL,315
Internal Part NumberEIS-PMEG4002EL,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG4002EL,315
PMEG4002EL,315 Details Description
Related parts for PMEG4002EL,315
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf