NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG4005CT,215
PMEG4005CT,215 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG4005CT,215
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Datasheet Download
PMEG4005CT,215.pdf
Availability of PMEG4005CT,215
QUANTITY
PMEG4005CT,215 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG4005CT,215
Internal Part NumberEIS-PMEG4005CT,215
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 09/Jun/2013
Resin Hardener 02/Jul/2013
Copper Bond Wire 02/Sep/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)13ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V