NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG4005EJ,115
PMEG4005EJ,115 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG4005EJ,115
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323F
Datasheet Download
PMEG4005EJ,115.pdf
Availability of PMEG4005EJ,115
QUANTITY
PMEG4005EJ,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG4005EJ,115
Internal Part NumberEIS-PMEG4005EJ,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Bond Wiring Chg 06/Sep/2015
Bonding Wire Revision 28/Sep/2015
SOD323F Bond Wire Au to Cu & 2nd Source Mold Comp 2/Nov/2015
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F50pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG4005EJ,115
PMEG4005EJ,115 Details Description
Related parts for PMEG4005EJ,115
4 CONT PLUG W/PIN INSERT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf