Delta Electronics PML-24V50W1AA
PML-24V50W1AA picture photo
Mfg. Part Number
PML-24V50W1AA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Datasheet Download
PML-24V50W1AA.pdf
Availability of PML-24V50W1AA
QUANTITY
PML-24V50W1AA Order Process
Ship out your order
Specifications of PML-24V50W1AA
Internal Part NumberEIS-PML-24V50W1AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMx-xxVxxW1A CB Test Cert
PMx-xxVxxW1A EC Declaration of Conformity
PMx-xxVxxW1A TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMx-24V50W1Ax.stp
2D DrawingPMx-24V50W1Ax.dxf
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPML
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.09A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PML-24V50W1AA
Related LinksPML-24, PML-24V50W1AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PML-24V50W1AA Details Description
Related parts for PML-24V50W1AA
IC 8051 MCU 128K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN JACK WATERPROOF 4POS FEMALE datasheet.pdf
CONN SPRING 52POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
CONN HEADR .079" 8POS VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN ATA HDD/SSD RCPT 14POS R/A datasheet.pdf
FRONT CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
RAILROAD TERMINAL (16-14) HD datasheet.pdf
RES 833 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf