ST STGWA25S120DF3
STGWA25S120DF3 picture photo
Mfg. Part Number
STGWA25S120DF3
Brief Description
IGBT 1200V 25A TO247-3L
Datasheet Download
STGWA25S120DF3.pdf
Availability of STGWA25S120DF3
QUANTITY
STGWA25S120DF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STGWA25S120DF3
Internal Part NumberEIS-STGWA25S120DF3
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 25A
Power - Max375W
Switching Energy830µJ (on), 2.37mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge80nC
Td (on/off) @ 25°C31ns/147ns
Test Condition600V, 25A, 15 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)265ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGWA25S120DF3
Related LinksSTGWA25, STGWA25S120DF3 Datasheet, ST Distributor
STGWA25S120DF3 Details Description
Related parts for STGWA25S120DF3
IC REG LDO ADJ 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
KIT CONVERTER DC-DC 75V SGL OUT datasheet.pdf
IC DAC 8CH W/ON-CHIP PLL 48LQFP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X16 GRN TRANSFL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1210 datasheet.pdf