Delta Electronics PML-24V50W1AA
PML-24V50W1AA picture photo
Mfg. Part Number
PML-24V50W1AA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Datasheet Download
PML-24V50W1AA.pdf
Availability of PML-24V50W1AA
QUANTITY
PML-24V50W1AA Order Process
Ship out your order
Specifications of PML-24V50W1AA
Internal Part NumberEIS-PML-24V50W1AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMx-xxVxxW1A CB Test Cert
PMx-xxVxxW1A EC Declaration of Conformity
PMx-xxVxxW1A TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMx-24V50W1Ax.stp
2D DrawingPMx-24V50W1Ax.dxf
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPML
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.09A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PML-24V50W1AA
Related LinksPML-24, PML-24V50W1AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PML-24V50W1AA Details Description
Related parts for PML-24V50W1AA
RES SMD 510 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
TERMINAL MARKING datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 48TQFP datasheet.pdf
IC CTLR PWM IMVP-IV 2PH 38TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf