Delta Electronics PMR-4V320WDCA
PMR-4V320WDCA picture photo
Mfg. Part Number
PMR-4V320WDCA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 4.2V 320W
Datasheet Download
PMR-4V320WDCA.pdf
Availability of PMR-4V320WDCA
QUANTITY
PMR-4V320WDCA Order Process
Ship out your order
Specifications of PMR-4V320WDCA
Internal Part NumberEIS-PMR-4V320WDCA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMx-4V320WDx CB Test Cert
PMx-4V320WDx EC Declaration of Conformity
PMx-4V320WDx TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMR-4V320WDxA.stp
2D DrawingPMR-4V320WDxA.dxf
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMR
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 14.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83.5%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max252W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMR-4V320WDCA
Related LinksPMR-4V, PMR-4V320WDCA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMR-4V320WDCA Details Description
Related parts for PMR-4V320WDCA
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUPPED CBS BASE TEARDROP 3/8" datasheet.pdf
CONN PIN 20AWG CRIMP GOLD 1=100 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-5 POS NON SHORT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 127K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 86MM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf