Rohm Semiconductor PMR100HZPFU5L00
PMR100HZPFU5L00 picture photo
Mfg. Part Number
PMR100HZPFU5L00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
PMR100HZPFU5L00.pdf
Availability of PMR100HZPFU5L00
QUANTITY
PMR100HZPFU5L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMR100HZPFU5L00
Internal Part NumberEIS-PMR100HZPFU5L00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Low Ohmic Resistors
Featured ProductPMR Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPMR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.67mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMR100HZPFU5L00
Related LinksPMR100H, PMR100HZPFU5L00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
PMR100HZPFU5L00 Details Description
Related parts for PMR100HZPFU5L00
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.449 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 20W datasheet.pdf