Rohm Semiconductor PMR100HZPFV2L00
PMR100HZPFV2L00 picture photo
Mfg. Part Number
PMR100HZPFV2L00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
PMR100HZPFV2L00.pdf
Availability of PMR100HZPFV2L00
QUANTITY
PMR100HZPFV2L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMR100HZPFV2L00
Internal Part NumberEIS-PMR100HZPFV2L00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Low Ohmic Resistors
Featured ProductPMR Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPMR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.67mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMR100HZPFV2L00
Related LinksPMR100H, PMR100HZPFV2L00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
PMR100HZPFV2L00 Details Description
Related parts for PMR100HZPFV2L00
IC VOICE REC/PL 12MIN IN 28TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CIR BRKR 1A 32VDC ROCKER datasheet.pdf