KEMET PMR210ME6100M100R30
PMR210ME6100M100R30 picture photo
Mfg. Part Number
PMR210ME6100M100R30
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 20% 250VAC RADIAL
Datasheet Download
PMR210ME6100M100R30.pdf
Availability of PMR210ME6100M100R30
QUANTITY
PMR210ME6100M100R30 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMR210ME6100M100R30
Internal Part NumberEIS-PMR210ME6100M100R30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPMR210
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.201" L x 0.417" W (30.50mm x 10.60mm)
Height - Seated (Max)0.634" (16.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMR210ME6100M100R30
Related LinksPMR210ME6, PMR210ME6100M100R30 Datasheet, KEMET Distributor
PMR210ME6100M100R30 Details Description
Related parts for PMR210ME6100M100R30
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 330VAC QC TERM datasheet.pdf
TAPE FINE LINE 3/4" X 60 YD GRN datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf