Delta Electronics PMT-12V35W1AG
PMT-12V35W1AG picture photo
Mfg. Part Number
PMT-12V35W1AG
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 35W
Datasheet Download
PMT-12V35W1AG.pdf
Availability of PMT-12V35W1AG
QUANTITY
PMT-12V35W1AG Order Process
Ship out your order
Specifications of PMT-12V35W1AG
Internal Part NumberEIS-PMT-12V35W1AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Power Supplies UL Cert
PMx-xxVxxW1A CB Test Cert
PMx-xxVxxW1A EC Declaration of Conformity
PMT-24V50W1A TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMx-12V35W1Ax.stp
2D DrawingPMx-12V35W1Ax.dxf
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMT
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.92A
Power (Watts)35W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max35W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMT-12V35W1AG
Related LinksPMT-12, PMT-12V35W1AG Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMT-12V35W1AG Details Description
Related parts for PMT-12V35W1AG
CONNECTOR 10 TERMNL FOR CONTURA datasheet.pdf
IC TXRX CAN STD HI SPEED 8DSO datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.1UH SMD datasheet.pdf
.250 W/W FEMALE HSG ASSY 6CKT datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf