Delta Electronics PMT-5V50W1AG
PMT-5V50W1AG picture photo
Mfg. Part Number
PMT-5V50W1AG
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 50W
Datasheet Download
PMT-5V50W1AG.pdf
Availability of PMT-5V50W1AG
QUANTITY
PMT-5V50W1AG Order Process
Ship out your order
Specifications of PMT-5V50W1AG
Internal Part NumberEIS-PMT-5V50W1AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMx-xVxxW1Ax CB Test Cert
PMx-xVxxW1AA EC Declaration of Conformity
3D ModelPMT-5V50W1Ax.stp
2D DrawingPMT-5V50W1Ax.dxf
Standard Package20
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMT-5V50W1AG
Related LinksPMT-5V, PMT-5V50W1AG Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMT-5V50W1AG Details Description
Related parts for PMT-5V50W1AG
IC AMP AUDIO PWR 22W STER 17SIL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 9A 6.6 MOHM SMD datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 8 PIN RIGHT ANG datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/09/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf