Littelfuse PMT809006F
PMT809006F picture photo
Mfg. Part Number
PMT809006F
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 90V 20KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
PMT809006F.pdf
Availability of PMT809006F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMT809006F Order Process
Ship out your order
Specifications of PMT809006F
Internal Part NumberEIS-PMT809006F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesPMT8
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMT809006F
Related LinksPMT80, PMT809006F Datasheet, Littelfuse Distributor
PMT809006F Details Description
Related parts for PMT809006F
IC CODE HOPP ENCODER 15FUNC 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 16POS R/A SHRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
PIN-STAKED FLEX JUMPER 14POS datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf