NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMWD15UN,518
PMWD15UN,518 picture photo
Mfg. Part Number
PMWD15UN,518
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 20V 11.6A 8TSSOP
Datasheet Download
PMWD15UN,518.pdf
Availability of PMWD15UN,518
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMWD15UN,518 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMWD15UN,518
Internal Part NumberEIS-PMWD15UN,518
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs18.5 mOhm @ 5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id700mV @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs22.2nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1450pF @ 16V
Power - Max4.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMWD15UN,518
PMWD15UN,518 Details Description
Related parts for PMWD15UN,518
IC SUPERVISOR MPU 2.93V SOT23 datasheet.pdf
POT 750 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
JUMPER 8MM 2 CIRCUIT datasheet.pdf
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf