| Internal Part Number | EIS-PN10-12R-E | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Ring Connectors | |
| Series | Pan-Term® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Circular | |
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud | |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.720" (18.29mm) | |
| Length - Overall | 1.470" (37.34mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 10-12 AWG | |
| Insulation | Insulated | |
| Features | Serrated Termination | |
| Color | Yellow | |
| Contact Material | Copper | |
| Contact Finish | Tin | |
| Insulation Diameter | 0.120" ~ 0.225" (3.05mm ~ 5.72mm) | |