Panduit PN18-6LFW-M
PN18-6LFW-M picture photo
Mfg. Part Number
PN18-6LFW-M
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
TERM LOCK/FORK NYL 22-18AWG #6
Datasheet Download
PN18-6LFW-M.pdf
Availability of PN18-6LFW-M
QUANTITY
PN18-6LFW-M Order Process
Ship out your order
Specifications of PN18-6LFW-M
Internal Part NumberEIS-PN18-6LFW-M
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeSpring, Snap
Stud/Tab Size6 Stud
Width - Outer Edges0.290" (7.37mm)
Length - Overall0.850" (21.59mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationInsulated
FeaturesSerrated Termination
ColorRed
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon
Length - Ring Center to Termination-
Length - Termination-
Tongue Inside Opening0.140" (3.56mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PN18-6LFW-M
Related LinksPN18-, PN18-6LFW-M Datasheet, Panduit Distributor
PN18-6LFW-M Details Description
Related parts for PN18-6LFW-M
RES SMD 43.7KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT W/RF CORE 48VQFN datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1212D125F1 datasheet.pdf
WSXS-A ITALIAN PANEL OVERLAY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf