JST Sales America Inc. PNDP-18V-Z
PNDP-18V-Z picture photo
Mfg. Part Number
PNDP-18V-Z
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HOUSING PND 2MM 18POS DUAL
Datasheet Download
PNDP-18V-Z.pdf
Availability of PNDP-18V-Z
QUANTITY
PNDP-18V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of PNDP-18V-Z
Internal Part NumberEIS-PNDP-18V-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPND Connectors
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesPND
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.197" (5.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorIvory
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNDP-18V-Z
Related LinksPNDP-, PNDP-18V-Z Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
PNDP-18V-Z Details Description
Related parts for PNDP-18V-Z
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 30NS 84PLCC datasheet.pdf
IC SARAM 64KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
KIT EVAL LM3S8962 CODE COMPOSER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 2.1KVAC SCREW datasheet.pdf