Vishay/Dale PNM0402E5000BST1
PNM0402E5000BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PNM0402E5000BST1
Brief Description
RES SMD 500 OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
PNM0402E5000BST1.pdf
Availability of PNM0402E5000BST1
QUANTITY
PNM0402E5000BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNM0402E5000BST1
Internal Part NumberEIS-PNM0402E5000BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPNM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNM0402E5000BST1
Related LinksPNM0402E, PNM0402E5000BST1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PNM0402E5000BST1 Details Description
Related parts for PNM0402E5000BST1
RES 82 K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2000MAH datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf