Vishay Thin Film PNM0603E2002BST5
PNM0603E2002BST5 picture photo
Mfg. Part Number
PNM0603E2002BST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PNM0603E2002BST5.pdf
Availability of PNM0603E2002BST5
QUANTITY
PNM0603E2002BST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNM0603E2002BST5
Internal Part NumberEIS-PNM0603E2002BST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThin Film PNM
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPNM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNM0603E2002BST5
Related LinksPNM0603E, PNM0603E2002BST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PNM0603E2002BST5 Details Description
Related parts for PNM0603E2002BST5
IC REG LDO 3A 5PENTAWATT datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1K OHM 50W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROBE TEMP 4" GENERAL PURP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
MINI RESISTOR 500 OHMS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M20 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf