Yageo PNP10VJT-91-10R
PNP10VJT-91-10R picture photo
Mfg. Part Number
PNP10VJT-91-10R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP10VJT-91-10R.pdf
Availability of PNP10VJT-91-10R
QUANTITY
PNP10VJT-91-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP10VJT-91-10R
Internal Part NumberEIS-PNP10VJT-91-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP10VJT-91-10R
Related LinksPNP10VJ, PNP10VJT-91-10R Datasheet, Yageo Distributor
PNP10VJT-91-10R Details Description
Related parts for PNP10VJT-91-10R
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.33W SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RES 34.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 102POS 3ROW VERT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
RES 100K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf