Yageo PNP10VJT-91-15R
PNP10VJT-91-15R picture photo
Mfg. Part Number
PNP10VJT-91-15R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP10VJT-91-15R.pdf
Availability of PNP10VJT-91-15R
QUANTITY
PNP10VJT-91-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP10VJT-91-15R
Internal Part NumberEIS-PNP10VJT-91-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP10VJT-91-15R
Related LinksPNP10VJ, PNP10VJT-91-15R Datasheet, Yageo Distributor
PNP10VJT-91-15R Details Description
Related parts for PNP10VJT-91-15R
IC TEMP SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 100W datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.17A 190 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf