Yageo PNP10VJT-91-270R
PNP10VJT-91-270R picture photo
Mfg. Part Number
PNP10VJT-91-270R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP10VJT-91-270R.pdf
Availability of PNP10VJT-91-270R
QUANTITY
PNP10VJT-91-270R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP10VJT-91-270R
Internal Part NumberEIS-PNP10VJT-91-270R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP10VJT-91-270R
Related LinksPNP10VJT, PNP10VJT-91-270R Datasheet, Yageo Distributor
PNP10VJT-91-270R Details Description
Related parts for PNP10VJT-91-270R
CONN EDGE DUAL .050 DIP 120 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf