Yageo PNP1WVJR-52-1R
PNP1WVJR-52-1R picture photo
Mfg. Part Number
PNP1WVJR-52-1R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP1WVJR-52-1R.pdf
Availability of PNP1WVJR-52-1R
QUANTITY
PNP1WVJR-52-1R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP1WVJR-52-1R
Internal Part NumberEIS-PNP1WVJR-52-1R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.394" L (4.30mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP1WVJR-52-1R
Related LinksPNP1WVJ, PNP1WVJR-52-1R Datasheet, Yageo Distributor
PNP1WVJR-52-1R Details Description
Related parts for PNP1WVJR-52-1R
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INTERFACE LINE 3.3V 48LQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG RED 1000' datasheet.pdf