Yageo PNP1WVJR-52-4R7
PNP1WVJR-52-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
PNP1WVJR-52-4R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP1WVJR-52-4R7.pdf
Availability of PNP1WVJR-52-4R7
QUANTITY
PNP1WVJR-52-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP1WVJR-52-4R7
Internal Part NumberEIS-PNP1WVJR-52-4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.394" L (4.30mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP1WVJR-52-4R7
Related LinksPNP1WVJ, PNP1WVJR-52-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
PNP1WVJR-52-4R7 Details Description
Related parts for PNP1WVJR-52-4R7
FIXED IND 1.8UH 790MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 110POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
OPTOCOUPLER LINE DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 25MA 80 OHM SMD datasheet.pdf