Yageo PNP200JR-52-0R39
PNP200JR-52-0R39 picture photo
Mfg. Part Number
PNP200JR-52-0R39
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.39 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP200JR-52-0R39.pdf
Availability of PNP200JR-52-0R39
QUANTITY
PNP200JR-52-0R39 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP200JR-52-0R39
Internal Part NumberEIS-PNP200JR-52-0R39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP200JR-52-0R39
Related LinksPNP200JR, PNP200JR-52-0R39 Datasheet, Yageo Distributor
PNP200JR-52-0R39 Details Description
Related parts for PNP200JR-52-0R39
JUMPER-H9992TR/1853 GR/X 4" datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
IC FPGA 742 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CONN 60POS .1X.1 IDC RIBBON PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 100' datasheet.pdf
RES 34K OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
MISINSERTION PREVENTION KEY datasheet.pdf
4.7UF 100V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf