Yageo PNP200JR-52-18R
PNP200JR-52-18R picture photo
Mfg. Part Number
PNP200JR-52-18R
Brief Description
RES 18 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP200JR-52-18R.pdf
Availability of PNP200JR-52-18R
QUANTITY
PNP200JR-52-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP200JR-52-18R
Internal Part NumberEIS-PNP200JR-52-18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP200JR-52-18R
Related LinksPNP200J, PNP200JR-52-18R Datasheet, Yageo Distributor
PNP200JR-52-18R Details Description
Related parts for PNP200JR-52-18R
JUNCTION SHELL 9POS STRAIGHT datasheet.pdf
HYBRID HDR HSG FOR 3.2MM CARD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD-CH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf