Yageo PNP300JR-73-0R75
PNP300JR-73-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
PNP300JR-73-0R75
Brief Description
RES 0.75 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP300JR-73-0R75.pdf
Availability of PNP300JR-73-0R75
QUANTITY
PNP300JR-73-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP300JR-73-0R75
Internal Part NumberEIS-PNP300JR-73-0R75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP300JR-73-0R75
Related LinksPNP300JR, PNP300JR-73-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
PNP300JR-73-0R75 Details Description
Related parts for PNP300JR-73-0R75
CONN PLUG 3POS LOW PROFILE datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
Crystal 2.4576MHz 30ppm 32pF 300 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
INSERT MALE 16P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 150W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA I-LED datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf