Amphenol Industrial PT01P-20-16S
PT01P-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-20-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01P-20-16S.pdf
Availability of PT01P-20-16S
QUANTITY
PT01P-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-20-16S
Internal Part NumberEIS-PT01P-20-16S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-20-16S
Related LinksPT01P-, PT01P-20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-20-16S Details Description
Related parts for PT01P-20-16S
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
ACCY EVENT INPUT UNIT OPTION datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
RECEPTACLE datasheet.pdf
HEAT SINK PIN FIN 29X29MM CLIP datasheet.pdf
+10V Precision Viltage Reference IC datasheet.pdf