Yageo PNP400JR-73-27R
PNP400JR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
PNP400JR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP400JR-73-27R.pdf
Availability of PNP400JR-73-27R
QUANTITY
PNP400JR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP400JR-73-27R
Internal Part NumberEIS-PNP400JR-73-27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP400JR-73-27R
Related LinksPNP400J, PNP400JR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
PNP400JR-73-27R Details Description
Related parts for PNP400JR-73-27R
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 2512 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 31.35MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf