Vicor Corporation V150B3V3M100BL3
V150B3V3M100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3M100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3M100BL3.pdf
Availability of V150B3V3M100BL3
QUANTITY
V150B3V3M100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3M100BL3
Internal Part NumberEIS-V150B3V3M100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3M100BL3
Related LinksV150B3V, V150B3V3M100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3M100BL3 Details Description
Related parts for V150B3V3M100BL3
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 57MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7400BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf