Yageo PNP400JR-73-3R3
PNP400JR-73-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
PNP400JR-73-3R3
Brief Description
RES 3.3 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP400JR-73-3R3.pdf
Availability of PNP400JR-73-3R3
QUANTITY
PNP400JR-73-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP400JR-73-3R3
Internal Part NumberEIS-PNP400JR-73-3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP400JR-73-3R3
Related LinksPNP400J, PNP400JR-73-3R3 Datasheet, Yageo Distributor
PNP400JR-73-3R3 Details Description
Related parts for PNP400JR-73-3R3
IC INVERTER UHS SCHMITT SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1A 280 MOHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
LOW POWER CAMERACHIP SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf