Yageo PNP5WVJR-73-39R
PNP5WVJR-73-39R picture photo
Mfg. Part Number
PNP5WVJR-73-39R
Brief Description
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP5WVJR-73-39R.pdf
Availability of PNP5WVJR-73-39R
QUANTITY
PNP5WVJR-73-39R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP5WVJR-73-39R
Internal Part NumberEIS-PNP5WVJR-73-39R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP5WVJR-73-39R
Related LinksPNP5WVJ, PNP5WVJR-73-39R Datasheet, Yageo Distributor
PNP5WVJR-73-39R Details Description
Related parts for PNP5WVJR-73-39R
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 42POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 1A ATV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf